Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
25. 11. 2022

Vědcem nebo vědkyní na zkoušku chce být stále více mladých lidí. Přes 150 studentů a studentek středních škol se sešlo během dvou listopadových dnů, aby odprezentovalo výsledky svého ročního výzkumu. V rámci projektu Otevřená věda mají již od roku 2005 možnost stáže na jednom z pracovišť Akademie věd ČR. Nejlepší závěrečné prezentace byly oceněny. 

24. 11. 2022

Prozkoumat téma odolnosti, vyjasnit, co znamená pojem rezilience nebo jaký je jeho vztah k demokracii a stabilitě společnosti. Nad těmito úkoly se sešli od pondělí 21. do středy 23. listopadu 2022 odborníci z oblastí filozofie, politologie, sociologie, psychologie, ale také zástupci vládního i nevládního sektoru a práva. Konferenci Facets of Resilience uspořádala Akademie věd ČR ve spolupráci s Národním institutem SYRI.

24. 11. 2022

Odolnost proti suchu, větší výnosy, méně hnojiv. Atributy, které si do kolonky pozitiv může vepsat nový, vysoce účinný stimulátor růstu rostlin nazvaný MTU. Vyvinuli ho čeští odborníci z Laboratoře růstových regulátorů, společného pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR a Univerzity Palackého v Olomouci. Přípravek obsahující patentovanou látku se již používá ve Velké Británii, na evropský a český trh přijde v roce 2023.

23. 11. 2022

V důsledku války na Ukrajině pociťují lidé v České republice obavy ze zhoršení své ekonomické situace a nemají naději, že je krize může posílit. Zároveň ale říkají, že se jim žije dobře a cítí se v bezpečí. Zcela jiné výsledky přinesl mezinárodní srovnávací průzkum veřejného mínění přímo na Ukrajině, ale také v Izraeli, Estonsku a Gruzii. Na konferenci Facets of Resilience 22. listopadu 2022 představila výsledky české části průzkumu filozofka Alice Koubová a mezinárodní srovnání poskytl Shaul Kimhi z Telavivské univerzity.

23. 11. 2022

Proč se dnes ve střední a východní Evropě daří populistům? Jak přemýšlejí a čím žijí lidé v pohraničních oblastech Slezska nebo Haliče? Na tyto otázky se pokusí odpovědět sociální antropoložka Johana Wyss z Etnologického ústavu AV ČR. Pomůže jí k tomu grant Evropské výzkumné rady (ERC) ve výši téměř 37 milionů korun (1,5 mil. eur). Johana Wyss se jako sedmá žena zařadila mezi 54 českých elitních vědců a vědkyň, kteří nejprestižnější evropský grant doposud získali.

22. 11. 2022

Na počátku stojí objev, na konci jeho uplatnění v praxi, z něhož profituje společnost. Uprostřed nadějné cesty k patentům a vynálezům nabízí pracovištím pomoc Centrum transferu technologií AV ČR. Jak podpořit transfer na pracovištích Akademie věd ČR, popsal v rozhovoru pro říjnové číslo časopisu AB / Akademický bulletin vedoucí centra Martin Smekal.

18. 11. 2022

U příležitosti výročí událostí ze 17. listopadu 1939 při tradičním setkání u Hlávkovy koleje promluvila i předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Setkání se zúčastnily další významné osobnosti, včetně bývalého předsedy AV ČR, senátora Jiřího Drahoše. Níže přinášíme kompletní projev předsedkyně Evy Zažímalové.

16. 11. 2022

Nenávistné komentáře na sociálních sítích a v diskusních příspěvcích na internetu podrývají soudržnost a stabilitu české společnosti. Slova jsou mocnými zbraněmi, které ubližují a zraňují. Nenávist se navíc ze slovní roviny přesouvá i do reálného života. Jak silně nás slovní nenávist ohrožuje a jak se s ní dá bojovat? Tématu se věnovala konference, kterou pořádal výbor pro vzdělávání Senátu Parlamentu ČR spolu s Filosofickým ústavem AV ČR. Akce se konala v úterý 15. listopadu 2022 a uskutečnila se s podporou Strategie AV21.

15. 11. 2022

Ultracitlivá nanoskopie, povědomí o vymírajících druzích, kontroverzní postava arabské kultury, zdokonalování turbín a obranné procesy v korunách stromů – témata badatelů a badatelek, jež 14. listopadu 2022 ocenila Akademie věd ČR. Ceny za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, kterých dosáhli s podporou Akademie věd ČR, získali Giedre Šabasevičiūtė, Ivan Jarić a tým Marka Piliarika. V kategorii do 35 let převzali cenu Ivo Šulák a Martin Volf. Vyznamenání jim při ceremoniálu v budově na Národní třídě v Praze předala předsedkyně Eva Zažímalová.

15. 11. 2022

Fotovoltaika, tedy přeměna slunečního záření na elektřinu, patří v současnosti k velmi žádaným obnovitelným zdrojům energie. Přibližně 97 % solárních článků se ovšem dováží z Asie, zejména z Číny. Projekt PILATUS, na kterém spolupracuje tým pod vedením Martina Ledinského z Fyzikálního ústavu AV ČR, má tuto situaci změnit. V plánu je instalace výrobních linek na inovativní křemíkové solární panely, a to na území Evropy.