
Archiv aktualit
Vyhledávání
Vybrané období: všechny dokumentyVelkomoravské elity, profesoři v Praze ve středověku či německá literatura v Česku. Témata z historie a dějin literatury ovládla 15. ročník Cen Nakladatelství Academia. Publikaci Pavla Janouška a kolektivu autorů Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava porota 18. září 2023 přiřkla titul kniha roku, a označila ji tak za absolutního vítěze. Dílo zvítězilo i v kategorii původních vědeckých nebo populárně-naučných prací.
Říjen je měsícem boje proti rakovině prsu, což je nejčastější závažné nádorové onemocnění u žen. Postihnout může asi desetinu populace. Vědcům se nyní podařilo popsat význam stovek vrozených mutací v genu CHEK2, které způsobují tento karcinom. Výsledky rozsáhlé mezioborové spolupráce týmu vedeného Liborem Macůrkem z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Zdeňkem Kleiblem z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy zveřejnil prestižní časopis Clinical Cancer Research.
Téma umělé inteligence se na nás valí s novou naléhavostí a intenzitou. Pomyslnou revoluci způsobilo masivní rozšíření technologie ChatGPT. Mnozí byli ohromeni schopnostmi tohoto chatbotu, který dokáže nejen vyhledávat relevantní informace, ale také je dávat do souvislostí a sepsat delší smysluplný text. Jeho schopnosti ale zároveň vyvolaly lavinu otázek a starostí. Některým z nich se věnuje aktuální číslo A / Magazínu – oficiálního čtvrtletníku Akademie věd ČR.
Spolupráce na rozvoji potenciálu studentů a žáků, propagaci a popularizaci vědy i zlepšování života ve městě s využitím vědeckých poznatků. K těmto a dalším bodům se zavázali představitelé Akademie věd ČR a města Brna memorandem o spolupráci v brněnské Nové radnici 11. září 2023.
První místo v jedné z kategorií pro youtubový kanál Zvěd, ocenění Top rated pro podcast Věda na dosah a časopis AΩ / Věda pro každého a finálová nominace pro Vědu fotogenickou. Popularizační projekty Akademie věd ČR bodovaly v 21. ročníku prestižní oborové soutěže Zlatý středník, kterou pořádá PR klub. Ceny se předávaly na ceremoniálu ve čtvrtek 7. září 2023 v pražském klubu SaSaZu.
Touha po svobodě vyhnala po roce 1917 z domovů miliony lidí, kteří se odmítli smířit s bolševickým terorem a totalitním kurzem země. Mnoho ruských a ukrajinských emigrantů posléze našlo domov v tehdejším Československu. Práci a osudy devatenácti z nich – techniků, přírodovědců a lékařů – připomíná od 6. září 2023 výstava Nová vlast Československo. Emigrace z bývalé Ruské říše v meziválečném Československu. Navštívit ji můžete do 12. listopadu 2023 v Galerii Věda a umění v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.
Novátorství a významné objevy ve fyzice, biologii i historii vysloužily vědcům ocenění v podobě čestných medailí. Za přínos vědě je badatelkám a badatelům předala 4. září 2023 předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a místopředsedové příslušných vědních oblastí v sídle instituce na Národní třídě v Praze.
Obydlí lovců, kteří žili před 23 tisíci lety na území dnešní Moravy, pohled do lidského těla pomocí brýlí pro virtuální realitu, světelné zrcadlové bludiště, úniková hra nebo pokusy s kapalným dusíkem. Tyto a další aktivity čekají návštěvníky třídenního Festivalu vědy & techniky, který začíná v pátek 8. září 2023 v pavilonu A1 v areálu brněnského Výstaviště. Vstup je zdarma, otevřeno je vždy od 9 do 18 hodin.
Skvělý kousek se podařil vědcům z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, Fyzikálního ústavu AV ČR a Univerzity Palackého v Olomouci. S využitím pokročilé metody rastrovací mikroskopie pohlédli dovnitř molekuly až na strukturu elektronového obalu atomu. Experimentem přitom potvrdili – jako první na světě – nerovnoměrné rozložení elektronové hustoty v aromatických molekulách a existenci tzv. pí-díry (π-díry). Článek o výzkumu aktuálně zveřejnil vědecký časopis Nature Communications.
Čas a paměť úplně jinak definují psychologové a jinak jej vnímají filozofové. Jejich vzájemné mezioborové setkání může obohatit obě strany. Právě s tímto cílem se v Praze od pondělí 28. do čtvrtka 31. srpna 2023 koná mezinárodní vědecké sympozium Evropské společnosti pro filozofii a psychologii, jehož spoluorganizátorem je Filosofický ústav AV ČR. Další témata, která odborníci na sympoziu rozebírají, jsou vědomí, vnímání vůní, morální psychologie a etika, komunikace nebo využití umělé inteligence.